medycynarekrutacja@gmail.com  +48 791 633 672   Pon-Pt 08-21   Sob-Nd 10-18
 
Menu

Studia na Ukrainie Medycyna na Ukrainie Medycyna Ukraina Studia medyczne na Ukrainie Studia medyczne Ukraina Studia w tarnopolu Studiuj z nami Studia na Ukrainie Studia Ukraina Medycyna rekrutacja Medycyna w tarnopolu Oficjalny przedstawiciel tarnopolskiego uniwersytetu Rekrutacja na studia medyczne Rekrutacja na medycynę Medycyna Uniwersytet medyczny Stomatologia farmacja medycyna Progi punktowe na medycynę Medycyna na Słowacji Medycyna Bratysława Studia w Bratysławie Medycyna w Koszycach Studia medyczne w Koszycach Nostryfikacja dyplomu prywatna medycyna stomatologia farmacja

Koronawirus - COVID 19 !

Powrót do listy artykułów

W przystępny sposób postaramy się Wam wyjaśnić i wytłumaczyć tak ważną dla nas sytuację w jakiej się znaleźliśmy.

Wirus, jest to czynnik zakaźny o niewielkich rozmiarach zwykle znacznie mniejszy niż bakterie  i prostej kompozycji, nie jest istotą żywą, może się namnażać tylko w żywych komórkach zwierząt, roślin lub bakterii. Brakuje im zdolności do rozwoju i rozmnażania się poza ciałem gospodarza. Jednak po zarażeniu podatnej komórki wirus może ją skierować na produkcję większej liczby wirusów. Komórka, w której się mnożą, nazywana jest komórką gospodarza.

 Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „śluzowatą ciecz” lub „truciznę.

Koronawirusy (i torowirusy) są klasyfikowane razem na podstawie korony lub halo-podobnego wyglądu otoczki wokół nich. Koronawirusy powodują zakażenie górnych dróg oddechowych, przeziębienie.

Przechodząc już dalej, bardziej odnosząc się do naszej sytuacji, COVID-19 to choroba wywoływana przez koronawirusa odkrytego w 2019 roku odpowiedzialnego za globalną pandemię.

COVID-19 powodowany jest przez SARS CoV-2 czyli severe acute respiratory syndrome coronavirus 2. Ciężki, ostry zespół niewydolności oddechowej. Jest on genetycznie podobny do SARS coronavirus z 2002 roku. 

Koronawirusy krążące teraz wśród ludzi są zwykle łagodne i powodują około jednej czwartej wszystkich typowych przeziębień.

Koronawirusy także występują i dotykają zwierzęta. W tym przypadku naturalnie krążące wśród zwierząt, a dokładniej nietoperzy zmutowały na tyle, aby zacząć zarażać kolejnego pośredniego żywiciela – łuskowicę.

Pod koniec 2019 roku ten koronawirus znów zmutował i zaczął atakować ludzi. Jego nasilone działanie zaczęło się w Chinach a następnie co widzimy teraz, rozprzestrzeniło się na cały świat.

W momencie pisania dla Was tego artykułu i zbierania badań, publikacji naukowych, czyli mniej więcej w ciągu 3 miesięcy od wybuchu epidemii wirus skutkuje śmiertelnością na poziomie 3,5%: 334 981 przypadków zachorowań i 14652  zgonów w 190 krajach.

Jest to jednak średnia dla różnych krajów i ram czasowych. Na podstawie dużego badania przeprowadzonego w Chinach, wykazano, że śmiertelność wynosiła tam w rzeczywistości 16% dla przypadków od 1 stycznia do 10 stycznia, a następnie stopniowo spadała z czasem, aż do zaledwie 0,8% dla pacjentów z objawami pojawiającymi się po 1 lutego .

Istnieją dwie główne przyczyny tego: po pierwsze, szpitale i kliniki były początkowo przytłoczone nową sytuacją i nie były w stanie poradzić sobie z chorobą, więc zarówno pacjenci, jak i pracownicy służby zdrowia ciężko chorowali i umierali. W ciągu kilku tygodni, przy lepszym wyposażeniu, testach i procesach, system opieki zdrowotnej zareagował i dramatycznie obniżył wskaźnik śmiertelności.

Dla porównania, grypa zazwyczaj powoduje śmiertelność na poziomie 0,1%, więc nawet na podstawie tych danych COVID-19 jest nadal 8 do 35 razy bardziej śmiertelny niż grypa.

Warto również zauważyć, że w przypadku COVID-19 wskaźniki śmiertelności różnią się w zależności od grupy.

Na przykład, jeśli podzielimy pacjentów według wieku, można zauważyć, że śmiertelność jest stosunkowo niska u zakażonych poniżej 60 roku życia i praktycznie zerowa u dzieci w wieku 9 lat i młodszych. Niestety wirus ten cechuje się dużym odsetkiem śmiertelności u osób starszych i to oni są najbardziej zagrożeni.  

Podobnie wskaźnik śmiertelności jest wyższy u osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, przewlekłymi chorobami układu oddechowego czy nowotworem w porównaniu z osobami bez żadnych z chorób współistniejących. Osoby starsze zwykle mają wiele schorzeń więc to daje nam odpowiedź dlaczego ta grupa objęta jest największym ryzykiem.

Obecnie, mimo że pandemia COVID-19 nadal trwa, dobrą wiadomością jest to, że w Chinach i Korei Południowej liczba nowych przypadków dziennie spada , głównie z powodu agresywnych środków ochrony zdrowia publicznego, takich jak kwarantanna, agresywne testy i zapewnienie szpitalom odpowiedniego sprzętu i personelu.

Na podstawie danych WHO czyli światowej organizacji zdrowia ponad 80% pacjentów z COVID-19 ma łagodną infekcję, a u niektórych osób nie występują żadne objawy.

U innych mogą rozwinąć się objawy, od łagodnych, takich jak gorączka, kaszel i duszność, aż po poważne problemy zdrowotne, takie jak zapalenie płuc.

Poważne uszkodzenie płuc może powodować zespół ostrej niewydolności oddechowej, ARDS – acute respiratory distress syndrome, który występuje, gdy zapalenie płuc jest tak poważne, że płyn gromadzi się wokół i w płucach. Postępująca infekcja może powodować wstrząs septyczny, który ma miejsce, gdy ciśnienie krwi gwałtownie spada, a narządy ciała są pozbawione tlenu.

Zespół ostrej niewydolności oddechowej  i wstrząs septyczny są główną przyczyną śmierci osób z infekcją, najbardziej u osób powyżej 60. roku życia, palaczy i osób z innymi chorobami, takimi jak choroby serca.

Oprócz powodowania chorób,  koronawirusy mają także tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się.

Zazwyczaj wirus rozprzestrzenia się, gdy ludzie kaszlą lub kichają, uwalniane są wtedy małe kropelki zawierające wirusa.

Kropelki te mogą wylądować na ustach, nosie lub oczach, co pozwala wirusowi zaatakować kolejną osobę.

Gdy osoba z COVID-19 podróżuje do obszaru jeszcze nienaruszonego, nazywa się to imported case czyli takim przypadkiem zaimportowanym, przywiezionym. Jeśli te osoby zaczną rozprzestrzeniać chorobę na swoich domowników i osoby wokół nich, nazywa się to transmisją lokalną, ponieważ zwykle dotyczy to niewielkiego obszaru i może być łatwo przypisana pierwotnej osobie.

Jednak kiedy ludzie zaczynają zarażać się chorobą bez wyraźnego źródła, nazywa się to przenoszeniem przez społeczność – community transmission.

Aby zapobiec lub ograniczyć transmisje społecznościowe, szkoły i firmy zostały zamknięte, a niektóre konferencje, wydarzenia sportowe i inne duże spotkania zostały przełożone lub odwołane.

Po zarażeniu objawy rozwijają się około 5 do 14 dni później. Nazywa się to okresem inkubacji. Tak ważne jest więc aby pozostać w domach, ponieważ nawet jeśli czujecie się dobrze możecie być nosicielami i zarażać osoby wkoło Was. Zastanawiające ile jest osób bezobjawowych – ludzi w okresie inkubacji – którzy rozprzestrzeniają chorobę. Może to być znacznie więcej niż pierwotnie sądzono.

Wirusy otrzymują liczbę reprodukcyjną R, zależnie od tego, jak szybko się rozprzestrzeniają.

Wartość 1 oznacza, że zarażona osoba przekazuje ją 1 nowej osobie, wartość 2 oznacza, że ta osoba rozprzestrzenia wirusa na 2 nowe osoby i tak dalej. Jeśli wartość R jest mniejsza niż 1, infekcja ustępuje, jeśli wynosi 1, pozostaje stabilna, a jeśli jest wyższa niż 1, to dalej się rozprzestrzenia. Obecne oszacowanie dla COVID-19 wynosi 2,2.

Dla porównania, R wirusa grypy wynosi około 1,3, więc COVID-19 rozprzestrzenia się znacznie łatwiej.

Pamiętajcie! Wirus to nie bakteria, nie leczy się go antybiotykiem! Leczenie jest tylko objawowe, nie ma leków typowo przeciwwirusowych, a jedynie bada się wpływ kilku np. leków przeciwmalarycznych jako leczenie wspomagające,

Wirus nie przenosi się poprzez krew, nie przenosi się także drogą płciową. 

Jako lekarze – prosimy! Myjcie ręce! Nie trzeba mieć drogich płynów czy mieszanek reklamowanych przez różne firmy! Najsłabszym punktem wirusa jest otoczka tłuszczowa a mydło je rozpuszcza wtedy wirus się dezintegruje (przypominam – wirus nie umiera ponieważ wirus nie jest żywy) – zatem myjcie ręce przez około 30 sekund.

Zakładać maseczkę należy wtedy, kiedy kaszlecie i aby chronić osoby wokół was. I najważniejsze – zostańcie w domach! Objawy występują nawet do 14 dni a przez ten cały czas możecie zarażać wszystkich wkoło nawet nie zdając sobie sprawy że jesteście nosicielami !

^