medycynarekrutacja@gmail.com  +48 791 633 672   Pon-Pt 08-21   Sob-Nd 10-18
 
Menu

Studia na Ukrainie Medycyna na Ukrainie Medycyna Ukraina Studia medyczne na Ukrainie Studia medyczne Ukraina Studia w tarnopolu Studiuj z nami Studia na Ukrainie Studia Ukraina Medycyna rekrutacja Medycyna w tarnopolu Oficjalny przedstawiciel tarnopolskiego uniwersytetu Rekrutacja na studia medyczne Rekrutacja na medycynę Medycyna Uniwersytet medyczny Stomatologia farmacja medycyna Progi punktowe na medycynę Medycyna na Słowacji Medycyna Bratysława Studia w Bratysławie Medycyna w Koszycach Studia medyczne w Koszycach Nostryfikacja dyplomu prywatna medycyna stomatologia farmacja

Słowacja czy Ukraina ??? Co wybrać ?

Powrót do listy artykułów

Medycyna na Słowacji czy na Ukrainie?  Wybierz studia za wschodnią granicą!

Studia zagranicą są atrakcyjną alternatywą dla polskich uniwersytetów. Zwłaszcza uczelnie ukraińskie cieszą się rosnącym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy chcą nie tylko zdobywać wiedzę akademicką, ale także uczyć się języka, poznawać nową kulturę i ciekawych ludzi. Najbardziej rozchwytywane są kierunki, które dają realną szansę na zatrudnienie i dobre zarobki. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza medycyna. Na Słowacji czy w Czechach nie ma ona aż takiego wzięcia jak na Ukrainie.

Uniwersytety medyczne w Tarnopolu i w Ivano–Frankivsku mogą pochwalić się sporym odsetkiem studiujących tam Polaków. Takiego zainteresowania wśród maturzystów nie wzbudzają inne miasta, takie jak Bratysława czy Koszyce. Dlaczego? Argumentem na pewno są koszty życia oraz nauki, które na Słowacji podawane są w walucie euro. Tymczasem studia za wschodnią granicą są nie tylko znacznie tańsze, ale również bardziej interesujące, a nawet „egzotyczne”. Wysoki i wyrównany poziom kształcenia sprawia, że wyjeżdżający
nie muszą już ograniczać się jedynie do krajów zachodnich, a coraz częściej podróżują na Ukrainę.

studia Bratysława

Studia na Słowacji wybierają absolwenci szkół średnich, którzy mieszkają na zachodzie lub południu Polski. Dla nich atrakcyjna może wydawać się odległość uczelni od domu. Jednak to właśnie dobre połączenia z Ukrainą sprawiają, że na wschód wyjeżdża coraz więcej polskich absolwentów, którzy chcą studiować medycynę. Przyszli lekarze częściej chcą wyróżnić się na polskim rynku pracy zagranicznym dyplomem dobrej uczelni. To jedno z uzasadnień, dla których medycyna na Słowacji przegrywa w starciu z uczelniami ukraińskimi.

Medycyna na Słowacji — ograniczenia

Medycyna na Słowacji wykładana jest na kilkunastu uniwersytetach. Choć, dla członków Unii Europejskiej nie ma praktycznie żadnych formalnych ograniczeń, jeśli chodzi o podjęcie edukacji, zdecydowaną barierą jest koszt nauki. Czesne za rok waha się tam w granicach od 10 do 11 tys. euro, a więc jest zawrotną, wręcz zaporową kwotą dla większości maturzystów z Polski. Wybierając uczelnię, której siedzibą jest Bratysława czy Koszyce musisz liczyć się z wydatkiem dodatkowych kilkuset euro miesięcznie na wynajęcie pokoju, wyżywienie, komunikację miejską, pomoce naukowe.

Barierą może być także nieznajomość języka słowackiego, który na większości kierunków jest obligatoryjny już na etapie rekrutacji.

Jak to wygląda na Ukrainie?

Studia na Ukrainie umożliwiają zdobycie wyższego wykształcenia absolwentom szkół średnich z Polski. Aby dołączyć do grona studentów, wystarczy zdana matura, wiza długoterminowa oraz pomyślnie przebyta rekrutacja, w której my pomagamy. Chociaż medycyna jest tutaj kierunkiem płatnym, nauka kosztuje dużo mniej niż studia na Słowacji. Roczne czesne płacone jest w dolarach amerykańskich (dla porównania za studia medyczne za granicą, np. na Słowacji zapłacisz w euro — przelicznik jest mniej korzystny) i wynosi jedynie 3600 USD za rok. Ponadto znaczną oszczędność generuje życie na Ukrainie — obowiązująca tu hrywna w przybliżeniu wynosi 0,1632zł, a więc zapłacisz mniej za komunikację miejską, wynajem mieszkania w centrum czy artykuły spożywcze niż w Polsce. Studia prowadzone są nie tylko w języku ukraińskim, ale równie często rosyjskim oraz angielskim.

Jeżeli zdecydujesz się na studia na Ukrainie, to przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej, przetłumaczymy wszystkie niezbędne dokumenty, odpowiemy na nurtujące pytania. Nasze wsparcie nie ogranicza się tylko do etapu rekrutacji, obejmuje cały tok nauki, aż do uzyskania dyplomu.

^
Secured By miniOrange